Berlin, Muzeum Historii Naturalnej - Museum für Naturkunde Berlin
Siedząc wygodnie w fotelu, snułem plany kolejnej podróży. W przerwie pomiędzy zastanawianiem się kiedy znów będą wakacje i jaki kierunek wybrać, przyszedł mi do głowy taki oto pomysł. Może by tak wpaść na kilka godzin do naszych zachodnich sąsiadów? Po kilku kliknięciach i telefonie do brata, hotel już czekał. Pozostało jeszcze tylko wybrać, co warto zobaczyć i .... zaczęły się schody.
W Berlinie, bo właśnie to miasto obraliśmy jako cel naszej weekendowej podróży, działa około 175 muzeów. Zgodnie z informacją na stronie www.visitberlin.de, oznacza to że Berlin ma więcej muzeów niż deszczowych dni! Dodajmy do tego 140 teatrów, 300 kin, 4.650 restauracji, 900 barów i zawrót głowy gwarantowany. Kilka stron internetowych dalej, dziesiątki wpisów na portalach podróżniczych, po lekturze przewodnika, analizie mapy, decyzja zapadła. Poznajcie jej rezultaty.
Muzeum Historii Naturalnej - Museum für Naturkunde Berlin
Informacje podstawowe: Najprostszy dojazd do Muzeum to metro, linia U6 przystanek U Naturkundemuseum. W poniedziałki nieczynne. Od wtorku do piątku otwarte od 9.30 do 18.00. W sobotę i niedzielę wejście od godz. 10.00 do 18.00. Kasa znajduje się przed budynkiem.Pamiętać należy, że ostatnie wejście odbywa się 30 minut przed zamknięciem. W środku znajduje się szatnia oraz schowek na plecak. Działa również sklepik z pamiątkami. Mamy do dyspozycji darmowy przewodnik audio, z komentarzem również w języku polskim.
Strona internetowa Muzeum: https://www.naturkundemuseum.berlin/en
Po rozpoczęciu zwiedzania, w centralnym atrium Muzeum Historii Naturalnej, napotkamy niesamowite pozostałości dinozaurów. Wiele z eksponatów zostało tu sprowadzonych jako efekt jednej z najważniejszych wypraw paleontologicznych, która miała miejsce w latach 1909 - 1913 do Tendaguru Hill (Tanzania). Naukowcy z Muzeum, pod kierownictwem paleontologa Wernera E. M. Janensch, napotali i wydobyli około 230 ton kości. Ekspedycja uznawana jest za najbardziej udane wykopaliska dinozaurów wszechczasów.
https://www.naturkundemuseum.berlin/en/museum/exhibitions/world-dinosaurs
Ciekawostką jest, że znajdujący się na ekspozycji szkielet Brachiosaurus brancai, mierzy 13,27 metrów wysokości i jest najwyższym zmontowanym szkieletem dinozaura na świecie. Potwierdzono to wpisem w Księdze Rekordów Guinnessa:
http://www.guinnessworldrecords.com/world-records/tallest-dinosaur-skeleton-mounted
W dalszych salach Muzeum natkniemy się na szkielet Tyrannosaurus rex. 170 kości w szkielecie jest oryginalnych. Począwszy od ogona, poprzez grzbiet. Oryginalna jest również głowa znajdująca się w gablocie obok. Czarny kolor, szkielet zawdzięcza minerałom znajdującym się w piasku, w którym był zakopany. Szkielet jest własnością prywatną, przekazaną do Muzeum w celu badań i udostępnienia zwiedzającym. Został znaleziony w 2010 r. na wykopaliskach w formacji Hell Creek w Montanie (USA). Zgodnie z informacją wskazaną na stronie internetowej Muzeum, jest to jeden z najlepiej zachowanych szkieletów T. rex na świecie i jedyny oryginalny w Europie. Nazwa obiektu Tristan - Otto pochodzi od imion synów właścicieli szkieletu.
Atrakcję stanowi również jedna z niewielu na świecie skamieniałości Archaeopteryx lithographica - mieszanki cech ptasich i gadzich. Okaz berliński jest jednym z najlepiej zachowanych. Cechy gadzie to długi kościsty ogon, pazury na skrzydłach i zęby w szczękach. Pióra i mózg upodabniały Archaeopteryxa do ptaków.
Muzeum Historii naturalnej w Berlinie ma do zaoferowania również wiele innych atrakcji, które odkryjecie w trakcie wizyty. Jeżeli chcecie uzyskać więcej informacji o ekspozycji oraz o misji Muzeum odsyłam Was do wskazanej na początku wpisu strony internetowej Muzeum.
Jedno jest pewne, jeżeli znajdziecie się w Berlinie, musicie tam zajrzeć. W końcu kto z nas nie chciał zostać w dzieciństwie wybitnym archeologiem.
Wszystkie wykorzystane fotografie zostały wykonane w Museum für Naturkunde Berlin.
Komentarze
Prześlij komentarz