Dubaj, Skok w bok.

Ale Dubaj, dlaczego? Przecież blog miał być poświęcony Europie. No tak, zgadza się. Jednak kiedy pojawia się okazja, trzeba z niej skorzystać. Tak się złożyło, że mieliśmy u kogo się zatrzymać (za co jeszcze raz bardzo dziękujemy!), więc postanowiliśmy zaryzykować "skok w bok". A więc w drogę...

Burdż al-Arab (arab. برج العرب), Wieża Arabów – wieżowiec, jeden z najwyższych i najbardziej luksusowych hoteli na świecie. Projekt wykonał Tom Wright z firmy WS Atkins PLC.


Lot.

Lot trwa około 5 godzin i 40 minut. My ze względu na dogodne połączenie z Warszawy do Dubaju wybraliśmy linię Emirates. Duży samolot, miła obsługa, posiłek, system multimedialnej rozrywki z grami, filmami i kanałami sportowymi na żywo... Podróż minęła szybko. Z Katowic latają linie Wizz Air. 
  

Przydatne informacje. 

Czy coś warto wiedzieć przed wyjazdem. A i owszem. Oto kilka, naszym zdaniem, przydatnych informacji. 

Wiza.

Po pierwsze, jeżeli jesteś obywatele m RP to nie musisz podejmować żadnych czynności wizowych przed podróżą do ZEA. Po przylocie do Międzynarodowego Portu Lotniczego w Dubaju wystarczy udać się do stanowiska imigracyjnego, gdzie w paszport zostanie wbita bezpłatna 90-dniowa wiza zezwalająca na wielokrotny wjazd. Jest ona ważna przez 6 miesięcy od daty wystawienia i zezwala na pobyt łącznie przez 90 dni.

Lekarstwa.

Druga kwestia to to, że w ZEA obowiązują istotne restrykcje dotyczące substancji narkotycznych. Niektóre substancje i leki, które można kupować bez recepty w innych krajach, podlegają kontroli prawnej na terenie ZEA i posiadanie ich jest nielegalne. Aresztowaniu i postępowaniu karnemu może podlegać osoba będąca w posiadaniu leków na receptę lub sprzedawanych bez recepty, które zawierają w sobie kodeinę lub inne składniki narkotyczne. Lista leków objętych sankcjami, znajduje się tu: https://www.uae-embassy.org/sites/default/files/Guidelines%20for%20carrying%20medecines%20to%20UAE.pdf

Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP znajduje się następująca informacja: Ilość lekarstw nie może przekroczyć trzymiesięcznego przyjmowania. Wszystkie leki muszą znajdować się w oryginalnym opakowaniu i nie mogą być przeterminowane. Niektóre leki, które w Polsce znajdują się w powszechnym użyciu, mogą znajdować się na liście leków objętych ścisłą kontrolą lub zakazanych w tym kraju, a osoba, która je posiada może zostać zatrzymana do postępowania wyjaśniającego. Wwóz leków o działaniu narkotycznym, psychotropowym, CDA i CDB może nastąpić w ilości maksymalnej na potrzeby 30 dniowego normalnego użycia. Koniecznym jest posiadanie oryginalnej recepty lekarskiej oraz jej tłumaczenia na język angielski lub arabski. Kontrola celna może zażądać okazania tych dokumentów przy wjeździe do PZEA. Władze PZEA zalecają aby osoba, która chce wwieść lek znajdujący się na liście leków zakazanych, posiadała odpowiednie zaświadczenie wydane przez władze Emiratów poprzez Ambasadę Państwa Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Warszawie. (tytułem komentarza od nas. W Ambasadzie ZEA w Warszawie otrzymaliśmy informację, że nie wystawiają żadnych zaświadczeń, gdyż wystarczy oryginał recepty oraz pismo od lekarza prowadzącego zawierające informacje o przepisaniu leku (oczywiście dokumenty powinny być sporządzone w języku angielskim, chociaż zaświadczenie). Zalecamy przed wylotem upewnić się w Ambasadzie czy podejście do tematu nie uległo zmianie. lek oraz zaświadczenia należy mieć przy sobie, aby okazać w razie konieczności.    

Szczepienia.

Kolejna sprawa to szczepienia. Obszar ZEA jest wolny od szczególnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Nie są wymagane jakiekolwiek szczepienia.

Pij wodę.

Pamiętaj aby przebywając na terytorium ZEA pić dużo wody. Wodę należy spożywać mineralną z butelki albo przegotowaną, polecamy również z butelki.

Ubezpiecz się.

Ubezpieczenie to podstawa. Koszt obsługi medycznej jest bardzo wysoki. Przykład, wizyta u laryngologa kosztowała 1.500 AED (United Arab Emirates dirham). Kurs to około 0,92 PLN za 1 AED. Zatem, na ubezpieczeniu nie warto oszczędzać, zaś przed wizytą u lekarza proponujemy w pierwszej kolejności skontaktować się z ubezpieczycielem aby ustalić jakie dokumenty będą niezbędne do refundacji kosztów wizyty.

Dubaj Marina - zamożna dzielnica mieszkaniowa. Znajdziemy w niej promenadę Dubai Marina Walk oraz centrum handlowe Dubai Marina Mall.

Pamiątki.


Ciekawą alternatywą może być syrop daktylowy albo daktyle nadziewane migdałami i oblane karmelem, jak również przyprawy, kadzidło, a dla najmłodszych fanów motoryzacji zestawy z serii Dubai Police Super Cars. Duży wybór pamiątek znajdziemy np. w centrum handlowym Ibn Battuta Mall (w Carrefour). Ciekawe sklepy znajdują się również na najniższym poziomie Dubai Mall. Dla bardziej wymagających polecamy towary w Souk Madinat.

Przydatne www.

Więcej informacji dla podróżnych znajdziesz na następujących stronach www:

https://polakzagranica.msz.gov.pl/Panstwo,Zjednoczonych,Emiratow,Arabskich,ARE.html; 

http://www.mfa.gov.pl/pl/informacje_konsularne/profile_krajow/zjednoczone_emiraty_arabskie?printMode=true;

Cenne informacje zawiera również strona linii lotniczych Emirates: 
https://www.emirates.com/pl/polish/before-you-fly/

Komentarze

Popularne posty