Monachium, w świecie BMW


Jednym z najbardziej charakterystycznych produktów, z którym kojarzy mi się Bawaria (poza piwem, piłką nożną, skórzanymi spodniami, wąsami i porządkiem) jest motoryzacja. A skoro Monachium to oczywiście BMW. Motoryzacja, dla jednych najpiękniejsza rzecz na świecie, dla innych zupełnie niezrozumiała fascynacja. Bez wątpienia jednych i drugich pogodzić może BMW Art Car. 



Opuszczając stację Olympiazentrum, zgodnie z tablicami informacyjnymi, zmierzam w kierunku BMW Welt. Przede mną wyrastają ogromne cztery cylindry wieżowca BMW. U jego podnóża znajduje się budynek Muzeum BMW, a po drugiej stronie ulicy nowoczesny BMW Welt.


W kasie opłacam wstęp. Bilet normalny to kosz 10 euro. Kurtkę i plecak można zostawić w zamykanej szafce. Niezbędne jest posiadanie monety 1 euro, którą szafka nam "zwraca" po zakończeniu korzystania z niej. Sklepik muzealny oferuje "pamiątki" związane z marką. Moim zdaniem ciekawszy jest sklep w BMW Welt. Tam też znajdują się kafejki i restauracje. Oba obiekty scala łącznik przerzucony nad ulicą. 

Sama kolekcja muzeum to samochody z różnych okresów działalności marki, motocykle, samochody rajdowe, bolidy wyścigowe. Można przyjrzeć się konstrukcji silników, usłyszeć ich ryk, podpatrzeć niektóre, normlanie niedostępne elementy konstrukcyjne. Szczegółowo opisane zostały poszczególne etapy z historii firmy. Jednym słowem punkt obowiązkowy dla miłośników marki.  




Dla mnie z całej kolekcji  bez wątpienia najbardziej intersująca była sala poświęcona modelom M (M3 oraz przepiękne M1), a także ekspozycja serii 3, wspaniale obrazująca jak model zmieniał się na przestrzeni lat.




Od października 2018 roku do lutego 2019 roku w Muzeum znajduje się również ekspozycja BMW Art Car. W ramach wystawy można podziwiać siedem z dziewiętnastu dotychczas stworzonych samochodów.

BMW Art Car jest to  projekt trwający od 1975 roku. Wszystko zaczęło się kiedy francuski kierowca wyścigowy i aukcjoner Hervé Poulain, zlecił amerykańskiemu artyście i przyjacielowi Alexandrowi Calderowi, aby pomalował pierwszy samochód BMW Art. Było to BMW 3.0 CSL, z którym Alexander Calder położył kamień węgielny pod kolekcję Art Car, było także jednym z jego ostatnich dzieł przed śmiercią. Jako rzeźbiarz, który zwykle wymyślał swoje własne kształty, Calder zdołał uwolnić się od formalnej struktury samochodów wyścigowych i, poprzez ich malowanie, dążył do nadania im własnego wyróżniającego charakteru. Podobnie jak w przypadku jego rzeźb i telefonów komórkowych, używał intensywnych kolorów i wdzięcznej zamiatania powierzchni, które rozprowadzał hojnie po skrzydłach, masce i dachu.

W 1975 roku ten samochód artystyczny zaprojektowany przez Alexandra Caldera był prowadzony w 24-godzinnym wyścigu w Le Mans przez amerykańskiego Sama Poseya, a także Jean Guichet i Hervé Poulain.

Od czasu dzieła sztuki Caldera wielu innych znanych artystów z całego świata stworzyło BMW Art Cars, w tym Davida Hockneya, Jenny Holzer, Roya Lichtensteina, Roberta Rauschenberga, Franka Stellę i Andy'ego Warhola. Do chwili obecnej stworzono 17 samochodów marki BMW Art, bazujących na samochodach wyścigowych i seryjnych.



Oprócz czterech pierwszych samochodów znanych z "Wielkiej Czwórki" wykonanych przez artystów: Alexandra Caldera (w głębi lewy róg), Franka Stellę (w głębi prawy róg), Roya Lichtensteina (lewy róg na dole) i Andy'ego Warhola (prawy róg na dole), można zobaczyć także ruchomą rzeźbę # 17 autorstwa Jeffa Koonsa. Kolejną atrakcją wystawy jest najnowszy model BMW Art Cars # 18 autorstwa chińskiego artysty wideo Cao Fei oraz # 19 amerykańskiego artysty Johna Baldessariego. Dodać należy, że dwa stanie samochody są pokazywane w Europie po raz pierwszy.

#17

#18 i #19

Po drugiej stronie ulicy znajduje się budynek BMW Welt, w którym zaprezentowana aktualną ofertę marki. Można oglądać ale również sprawdzić jak nam pasuje jeden z dostępnych modeli. Niczym w ogromnym autosalonie przymierzyć się można do modeli serii X, serii 4, Z4, podziwiać policyjne i8, czy najnowsze dzieci takie jak BMW X7 oraz seria 8. Poza BMW wyeksponowano również należące do grupy markę Mini oraz Rolls - Royce. Powiem tak, jest na czym oko zawiesić.

Gdzie: BMW Museum Am Olympiapark 2, 80809 Munich


Jak dojadę: U-bahn: Olympiazentrum (U3)

Uwaga: W kompleksie znajduje się 5 resyauracji czynnych o rożnych porach i w różne dni. Pory otwarcia można sprawdzić tutaj

Godziny otwarcia: Muzeum dla odwiedzających, wt. - niedz. 10.00 – 18.00. Poniedziałek nieczynne. BMW Welt, pon. - niedz. 09.00 - 18.00.

Cena biletu: BMW Welt: wstęp bezpłatny, BMW Museum: 10 euro.

Strona internetowa: http://www.artcar.bmwgroup.com/en/art-car/
www.bmw-welt.com




Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty